Stavebnice TRIX - Volary

O stavebnicích TRIX bylo známo, že v období třicátých až osmdesátých let minulého století svým nekonvenčním řešením dobývaly svět. Patentovány byly v Německu r. 1930 Norimberskou firmou Bing, která do té doby vyráběla příliš neúspěšnou stavebnici Structator. TRIX se po té začal vyrábět ve Francii, Holandsku a zvláště ve Švédsku.

Méně známé je, že systém stavebnice TRIX  vyráběla již ve dvacátých letech fy Knäbel a Sammer, továrna na jemné kovové zboží ve Volarech. Měla jej v té době také patentovaný, jak je uváděno v předlohových knížkách sloganem -  Stavebnice TRIX jest chráněna patenty ve všech kulturních státech. Jak se v třicátých letech volarský TRIX dohodl či nedohodl s německou firmou Bing o případném prodeji patentových práv není jasné ani z internetových stránek, kde je umístěna kopie německého patentu.

Podle žijícího pamětníka v Brně měla Volarská firma velké zastoupení v Brně, nebylo tam většího hračkářství, kde by za výlohou kromě reklamy netrůnil velký portálový jeřáb.

Stavebnice byly vyráběny v rozsáhlém sortimentu velikostí. Ta největší, v luxusní dřevěné uzamykatelné skřínce vážila téměř 20kg, součástí byly už i převodová řetězová kola se speciálními Evertovými řetízky, 5 kusů malých elektromotorků a 1 velký 100watový na pohon transmisí strojů veliké strojní dílny. I pro děvčátka ve stavebnici nechybělo 6 malých panenek v šatičkách pro modely kolotočů, kočárků a pokojíčků. Pro TRIX modely – auta, motocykly a další, vyráběla fy Baťa miniaturní pneumatiky několika velikostí.

Neskutečně přesně lisované díly byly proti korozi chráněny tkzv. brynýrováním (teplotněchemické černění),  používaných u střelných zbraní.

Z dobových předlohových knížek lze také  vyčíst, že pánové Knäbel a Sammer neustávali ve vývoji nových stavebnic, podporovali české dětské konstrukční kluby TRIX, dotovali soutěže, a nejlepší modely  odměňovali stavebnicemi a otiskovali do nových předlohových knih.

Ve Volarech po zmíněné továrně není již ani památky. Po válce byla zbourána, a její majitelé po r.1939 zemřeli, vzhledem k svému židovskému původu v německém koncentračním táboře.

Malá galerie nejzajímavějších stránek s nepřeberného množství předlohových knížek TRIX