INVICTA

Stavebnice INVICTA není původní český výrobek. Z kraje dvacátých let minulého století ji začal dovážet jako výhradní prodejce majitel továrny na harmoniky a hračky Jan Köstler z Kraslic.

Na tehdejším českém trhu chyběla výuková stavebnice   která by děti přijatelným způsobem zasvětila „do tajů elektřiny a elektromagnetizmu“, oboru tehdy velmi populárního. Stavebnice českých firem TRIX, Merkur a Edison nastoupily na trh až v průběhu třicátých let.

V Německu  již vyráběla tento sortiment zejména firma Märklin v Göpingenu a Böhmer, Hofmann Co v Meissenu v Sasku. A právě stavebnicemi z Meissenu „INVICTA“ zaplnil Jan Köstler mezeru na českém trhu. V třicátých letech díky tehdejšímu citelnému celnímu zatížení se už INVICTA vyráběla v Kraslické továrně vedle harmonik a dalších hraček v poskytnuté licenci až do začátku války.

Po válce již v továrně výroba hraček i stavebnic obnovena nebyla. Fima Jana Köstlera byla v září 1945 začleněna do družstva výrobců hudebních nástrojů s názvem AMATI.

Stavebnice měla poměrně jednoduchou součástkovou základnu, zahrnující 19 základních montážních dílů ve stavebnici velikosti 1.

V pokračující stavebnici 1A byl tento počet rozšířen na 27 základních dílů. Celkový počet součástek ve stavebnici byl 128, jak zřejmo z obrázků.

Díly nebyly nijak zvlášť opracovávány,  povrchová úprava ocelových nebyla zkraje výroby žádná a díly dosti snadno podléhaly korozi. Teprve později byly díly lehce niklovány, jak je zřetelné z fotografie. Mosazné díly byly jen některé. I tak se z toho mála dalo udělat přes 80 konstrukcí elektrotechnických pokusů. Ve větších stavebnicích byly navíc díly s třířadými otvory obdobné jako TRIX – viz model letadélka v barevném obrázku víka.